Na czym właściwie się opiera sondowanie CPT – profesjonalne badania gruntu

Przed porządnym zagospodarowaniem działki – przykładowo w zamiaru budowy autostrady, domu, lokalu użytkowego bądź rozszerzenia kanalizacji, wymagane jest zbadanie gruntu. Ma to zastosowanie zarówno stricte praktyczne, wskazujące co jest potrzebne w czasie planowanej budowy, jak również ma istotne znaczenie pod względem bezpieczeństwa – bardzo wilgotne grunty, często obecne w pobliżu rzek , a także zbiorników wodnych, mogą mieć negatywny wpływ na stawiany budynek.

praca geodety
Przygotowane przez: Bureau of Land Management
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Składową badań geotechnicznych jest sondowanie, dlatego też starając się o pozwolenia na budowę najlepiej sprawdzić, jak one powinny przebiegać. W dzisiejszych czasach warto mieć na uwadze chociażby, czym odznacza się sondowanie CPT. Badanie ziemi CPT pozwala na określenie odpowiednich parametrów głównie przez tak zwany stożek Begemanna – sprawdzany jest w ów sposób opór pod standardem oraz wzdłuż pobocznicy. Możliwe jest też przeznaczenie w sondowaniu CPT stożka elektrycznego – w tej sytuacji mierzona jest również woda porowa, sprawdź też sondowania cptu. Takie badanie daje wysoce precyzyjne pomiary dot. plastyczności gleby i zagęszczenia. Można także za pomocą pomiarów przeprowadzonych za pomocą sondowania CPT obliczyć spójność gruntu , jak również moduł odkształcenia.


Różne notki

Kabiny prysznicowe na wymiar Warszawa nam oferuje

łazienka z kabiną prysznicową
Przygotowane przez: cleong
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Odpowiednie zaaranżowanie łazienki jest niesamowicie ważne

Nie ma dużego znaczenia jaką powierzchnię ma nasza łazienka, ponieważ ciągle powinna być zaaranżowana tak, aby okazało się być funkcjonalnie i wygodnie. Przez to także obowiązkowo musimy zapoznać się z różnorakimi projektami, tak żeby sprawdzić co teraz będzie nam proponowane oraz co najlepiej będzie pasowało do naszej łazienki, ponieważ jedynie wtedy możemy posiadać gwarancję, że będziemy z niej całkowicie usatysfakcjonowani.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.